جهت مشاهده قیمت محصول لطفا شماره موبايل خود را وارد نماييد

جهت خرید لطفا شماره موبايل خود را وارد نماييد

عایق صوتی

 

مقدمه ای بر علم آکوستیک و عایق های صوت یا فوم صداگیر :
ما در زندگی روزمره خود از شنیدن صداهای نامطلوب گریزان هستیم و همواره به دنبال راه حل هایی می باشیم که این نوع صداها را از محیط زندگی خود دور نماییم. هر چقدر که پیش می رویم بشر بیشتر نسبت به حس شنوایی، علم صدا و آکوستیک توجه پیدا می کند.
متأسفانه علم آکوستیک در برابر سایر علوم پیشرفت چندانی نکرده است. نظریه اساسی راجع به انتشار و اخذ صوت از زمان های قدیم در تحولات فکری بشر پیش آمده است و اسلوب آن امروزه هم مورد قبول می باشد. از مشاهداتی که از زمان های قدیم به دست آمده است، معلوم شده که صوت بوسیله آزمایش های مربوط به هوا از یک نقطه به نقطه دیگر انتقال می یابد.


عایق صوتی دو رو صاف STI :
یکی از ویژگی های مهم عایق صوتی STI (عایق صوت و فوم صداگیر STI)، خاصیت آکوستیک بودن آن است.
عایق های صوت رولی دیوار مشترک STI با جذب امواج صدا مانع از انتقال آن از محیطی به محیط دیگر می شود و به همین دلیل از عایق صوتی دیوار مشترک برای رسیدن به آرامش صوتی و عایق کاری صدا در ادارات و ساختمان ها و همچنین در سالن های کنفرانس، استودیوهای ضبط صدا، سینماها، سالن های تئاتر و ... استفاده می شود.

عایق های صوتی یا فوم صوت صداگیر STI (عایق صوت دیوار مشترک) به عنوان عایق صوتی دیوار، سقف، کف ساختمان ها نیز بکار می رود و این عایق ها به راحتی مانع ورود و یا خروج صدا بین همسایگان و اتاق های مجاور می شود و محیطی آرام را برای شما فراهم می کند. عایق صوت یا عایق صوتی STI دارای ضخامت ها (19-25 میلیمتر) و مدل های گوناگونی بوده که می توان برای رفع مشکلات گوناگون از این عایق های صوت استفاده نمود. فوم های صداگیر STI برای پوشش صداهای نرمال آپارتمان نشینی نظیر صحبت کردن، معاشرت کردن، دیدن تلوزیون، و... تا 35 دسیبل استفاده می گردد. و اگر صدا های ساطع شده بیش از حد نرمال باشد، از فوم صداگیر STI بصورت افقی و عمودی بصورت 2لایه استفاده می گردد تا صداهای ناهنجار را بصورت محسوسی کاهش دهد.
عایق های صوت STI جایگزین عایق های سنتی و قدیمی نظیر پشم سنگ می باشد و کاملا سازگار با محیط زیست است. و در مکان هایی که به علت نبودن فضای کافی در فضا ها جهت عایق کردن باشد میتواند به علت ضخامت و کیفیت بالا استفاده گردند.
عایق های فوم صوت STI از ضخامت 6 تا 25 میلیمتر موجود می باشد که ضخامت 6 و 10 میلیمتر را می توان در کف ساختمان تمام شده جهت صداگیری و کوبش استفاده نمود و سپس بر روی آن لمینت یا پارکت جهت کف پوش اجرا کرد.
فوم صداگیر STI جهت عایق کردن خودرو را می توان  با ضخامت 13 میلیمتر را داخل خودرو بر روی بدنه و قسمت های مختلف اتاق خودرو اجرا نمود. عایق های صوت STI دارای کلاس حریق می باشد و در مقابل حریق خود خاموش شونده است.

ارتباط صوت و ارتعاش:
با زدن ضربه به لبه یک جام فلزی با یک میله، صدایی از آن به گوش ما می رسد. اگر با دقت به لبه جام نگاه کنیم می بینیم که در هنگام ضربه زدن لبه جام به سرعت به ارتعاش در می آید. اگر یک پاندول سبک به لبه جام نزدیک کنیم، حرکت پشت سر هم پاندول را که به دلیل ارتعاش جام است خواهیم دید. (البته در بعضی از وسایل این ارتعاش قابل مشاهده نیست و نیاز به وسایل به دقت بالا دارد.) ارتعاش اجسام باعث به وجود آمدن اصوات می شود.
هوا به عنوان ناقل صدا به حساب می آید اما علاوه بر هوا، جامدات و مایعات نیز ناقل خوب صدا می باشند.
اگر گوش خود را بر روی زمین بگذارید می توانید صدای پای انسان ها و یا چهارپایان را از مسافت دور بشنوید، همچنین اگر گوش خود را به ریل آهن بچسبانید از چند کیلومتری صدای حرکت قطار را خواهید شنید. این مطلب نشان می دهد که شدت انتقال صدا در جامدات بیشتر از هوا (گازها) است.


آکوستیک و عایق صوتی اتاق:
در بسیاری از مواقع داخل اتاق به موسیقی گوش می دهیم تا بیرون و در فضای باز، بنابراین آشنایی با نحوی انعکاس صدا در محیط بسته و آکوستیک آن اهمیت پیدا می کند و به ما برای داشتن محیطی که بتوان با کیفیت بهتر
به موسیقی گوش داد کمک می کند. عایق های صوتی یا فوم صوتی (فوم عایق صوت صداگیر)
شاید تصور شود در اجرای خوب یک موسیقی تنها نیاز به سازهای خوب، نوازندگان ماهر و یک رهبر خوب باشد اما اینگونه نیست بلکه در اجرای خوب موسیقی به موارد زیر نیز نیاز هست:
- صدای تمام خواندگان و نوازندگان باید با یک بالانس یکنواخت توسط شوندگان، شنیده شود.
- هر یک از نوازندگان و خوانندگان باید بتوانند صدای اجرای خود و دیگران را به خوبی بشنوند.
- انعکاس و طنین صدا باید به گونه ای باشد که مزاحمتی ایجاد نکند بلکه باعث بهبود کیفیت صدا شود.
- از بیرون نباید صدایی به داخل وارد شود و یا صدای تماشاچیان نباید تاثیری بر اجرا داشته باشد.
- صدا نباید به بیرون نفوذ کند.
این نکات تا حدودی برای مواردی که در اتاق به موسیقی گوش می دهید نیز تاثیر گذار است. برای رسیدن به آکوستیک مناسب باید با قوانین و نحوه ی انعکاس صوت در فضای بسته آشنا شوید.
صداهای مختلف مانند صدای بوق خودرو, مکالمات افراد بیرون از ساختمان، صدای هرج و مرج و ترافیک و … از طریق در, پنجره و دیوار وارد ساختمان می شوند و آرامش ساکنین را بر هم میزند. به منظور کاهش سر و صدا به درون ساختمان باید از عایق های صوتی رولی دو رو صاف STI استفاده نمود. امروزه بسیاری از ساختمان ها اعم از تجاری و مسکونی با عایق های صوتی (فوم صوت صداگیر یا عایق های صوتی مخصوص) مجهز شده اند و استانداردهای لازم برای جلوگیری از سر و صدا به ساختمان رعایت می شوند.برای ممانعت از ورود صدا به ساختمان, دیوارهای سازه را باید با مصالحی پوشش داد که ضریب صدای بالایی داشته باشند. فوم صدا یا فوم صوت رولی دیوار مشترک STI جزء مصالح چند منظوره محسوب می شود که نقش عایق رطوبتی و صوتی را در ساختمان ایفا می کند. این دارای سلول های بسته می باشد و از استحکام بالایی برخوردار است. فوم صداگیر یا عایق های صوتی STI بسیار سبک بوده و برخلاف ضخامت کم آن از استحکام و مقاومت بالایی برخوردار است. این نوع به دلیل وزن بسیار سبک هیچ بار اضلافه ای بر ساختمان وارد نمی کند. عایق های فوم صوتی STI بصورت پشت چسبدار می باشد و نصب بسیار آسانی دارند و بر روی دیوار های گچی به سادگی قابل نصب هستند.
عایق های صداگیر دیوار مشترک STI دارای تائیده وزارت راه مسکن و شهر سازی می باشد و دارای کلاس حریق و ضریب جذب صوت بسیار بالایی هستند. و در آخر برای زیبا سازی بر روی دیوار های عایق شده از دیوارپوش های موجود در بازار استفاده می گردد مثل: دیوار پوش گچی کناف.


عایق صوت یا فوم صوتی شانه تخم مرغی STI :
فوم های شانه تخم مرغی  نوعی عایق  هستند که اغلب در استودیوها و مکان های ضبط صدا، سایلنت کردن دیزل ژنراتورها و پمپ های آب استفاده میشوند. این فوم ها میتوانند طیف وسیعی از صدا با فرکانس بالا را جذب کنند و از بازگشت آن جلوگیری نمایند. نمای ظاهری این فوم ها به نحوی ست که عملکرد آنها را در برابر جذب صوت بالا می برد.
برای اینکه صدای همسایه ها در داخل خانه شما را اذیت نکند، باید به جای گچ‌ کاری های دیوار از مصالحی استفاده کنید که دارای درجه کاهش صدای ۰.۸۵ و یا بیشتر هستند. عایق های صدا و فوم شانه تخم مرغی STI به همین منظور ساخته شده اند و دارای بافت ها خاص می باشند. به منظور کاهش صدای اضافه باید پنل های آکوستیک به صورت یکنواخت در دیوارها و یا حتی در سقف استفاده کنید.
عایق شانه تخم مرغی و یا فوم صوت شانه تخم مرغی دارای ضخامت های گوناگون از 10 تا 25 میلیمتر بوده و در 2 نوع ساده و چسبدار موجود می باشد. عایق صوتی شانه تخم مرغی یا فوم صوت صداگیر شانه تخم مرغی دارای کیفیت بالایی بوده که ساختار 6 وجهی آن می بایست رو به روی منبع صدا جهت صداگیری و کاهش صوت قرار گیرد.
عایق های صوتی شانه تخم مرغی STI دارای کلاس حریق می باشد که در سایلنت کردن صدا های دیزل ژنراتور ها، پمپ های آب، سانتری فیوژها، جهت سایلنت کردن صدا موتور خودرو ها و ... استفاده قرار می گیردند.

مطلب فوق را میتوانید از طریق تلگرام با دوستان و همکاران خود به اشتراک بگذارید

سوال خود را در اين قسمت مطرح كنيد