لوله فلکسی


امروزه لوله فلکسی مورد توجه کارفرمایان و مهندسان برای پروژه های ساختمان های مسکونی، تجاری و اداری قرار گرفته است و کاربرد بسیار زیادی دارند. کانال فلکسیبل انواع متنوع زیادی دارد که برای مکان های مختلف مورد استفاده قرار می گیرد. کانال فلکسیبل به علت ساخت سریع و آسان جایگزین بسیار مناسبی برای ورق گالوانیزه می باشد. از جمله مزایای آن وزن کم، بدون لرزش، تولید آسان، مقاوم در برابر آتش، مقاوم در مقابل اشعه UV، هوابندی کامل و عدم وجود درز و ضریب هدایت بسیار کم می باشد.

لوله فلکسی یا لوله فلکسیبل، لوله ای خرطومی شکل و البته انعطاف پذیر است. این نوع لوله انواع مختلف با کاربردهای متفاوت دارد و به عنوان یکی از مصالح تاسیساتی ساختمان استفاده می شود. لوله فلکسیبل کاربرد بسیاری دارد که در ادامه پس از آشنایی با انواع آن، مهمترین کاربردهای آن را نیز بررسی خواهیم کرد.

جنس انواع لوله فلکسی

لوله فلکسی بنا به کاربردهای متفاوتی که دارد از جنس های مختلفی ساخته می شود. شما می توانید انواع لوله فلکسیبل از جنس فلزی ساده، فلزی خرطومی، فلزی روکش دار، پلاستیکی، پلاستیکی روکش دار و شیلد دار، لوله فلکسیبل نسوز، تک پیچ و دو پیچ را بر مبنای نیاز خود سفارش داده و از کیفیت بالای آن مطمئن باشید.

لوله فلکسی پلاستیکی همانطور که از نام آن پیداست، از جنس پلاستیک است. این متریال در انواع تابلوهای برق و به عنوان روکش سیم های برقی استفاده می شود. فلکسیبل های فلزی نیز اولین انتخاب لوله کشی برق در فضاهای سوله مانند است.

 

لوله فلکسی

 

انواع مختلف و جنس لوله فلکسی

همانطور که پیشتر گفتیم، این لوله ها به دلیل انعطاف پذیری مخصوصی که دارند با این نام شناخته می شوند. در نتیجه این انعطاف پذیری این متریال تاسیسات ساختمانی توانسته با کاربردهای متنوع، انواع گوناگونی داشته باشد که در ادامه با آن آشنا می شویم. همچنین این محصولات می توانند به عنوان انواع کابل و سیم نیز استفاده شوند و کاربری محافظت داشته باشند. جنس مقاوم فلکسی باعث شده در محیط های صنعتی به عنوان پوشش با کیفیت نیز استفاده شوند. حال انواع لوله فلکسی یا همان لوله خرطومی را با هم می شناسیم.

1- لوله فلکسی تابلویی
یکی از انواع لوله فلکسیبل ها، لوله های تابلویی با مقاومت فوق العاده بالا هستند. این لوله ها از دمای مثبت 80 تا منفی 10 درجه را تحمل می کنند و ضریب امنیتی بالایی دارند. لوله تابلویی باید در فضای بسته، دور از تابش مستقیم آفتاب قرار بگیرد در نتیجه می توان از آن در سیم کشی فضاهای بسته استفاده کرد.

2- لوله فلکسی خرطومی نسوز
لوله خرطومی نسوز همانطور که از نام آن مشخص است، مقاومت فوق العاده ای دارد. این محصول تا 150 درجه سانتی گراد را تحمل می کند، در نتیجه می توان این متریال را در انواع موتور ماشین و وسایل نقلیه استفاده کرد. لوله خرطومی نسوز شیارهای مخصوصی دارد و در برابر موادی مانند بنزین و روغن مقاوم است.

3- لوله های فلکسی پلاستیکی روکش دار
یکی از انواع رایج لوله های فلکسی جنس روکش دار آن است که در نصب انواع دوربین های مداربسته استفاده می شود. لوله های روکشدار بیشتر به عنوان محافظ و پوشش کابل های دوربین شناخته می شوند.

4- لوله های بدون روکش پلاستیکی
لوله های فلکسیبل بدون روکش فاقد لایه مقاومت PVC است. در نتیجه، از این لوله ها در فضاهای داخلی استفاده می شود. البته فراموش نکنید این جنس مقاومت متوسطی دارد و اگر خواهان متریال با کیفیت هستید، باید از لوله های فلکسیبل فلزی استفاده کنید.

ویژگی های لوله های فلکسی

لوله فلکسی یا همان لوله خرطومی به دلیل کاربری مخصوصی که دارد، باید منعطف و مقاوم باشد. این لوله ها علاوه بر جنس محکم باید ویژگی های مخصوص دیگری داشته باشند، که به شرح زیر است:

- انعطاف پذیری بالا
- استحکام و مقاومت در برابر ضربه، فشار و اصطکاک
- مقاومت در برابر انواع کشش ها و کشیدگی ها
- مقاوم در برابر فرسایش، تابش آفتاب، حرارت بالا
- توانایی تخلیه هرگونه بار الکتریکی

اندازه های استاندارد

انواع لوله های فلکسی با اندازه های استاندارد تهیه می شود. این اندازه ها به ترتیب 11، 13، 16، 21،25، 29، 36، 42 و 48 است که هر کدام کاربری مخصوص به خود را دارند. فراموش نکنید که این اندازه ها هر کدام برای یکی از کاربردهای لوله خرطومی است و بی توجهی به این اندازه و تناسب آن با کاربری لوله نتیجه دلخواه را در پی ندارد.

 

کانال فلکسی اس تی آی

 

کاربرد محیطی لوله خرطومی

لوله های خرطومی فلکسیبل در انواع محیط های صنعتی در بسته و فضاهای کارگاهی باز استفاده می شود. این محصول در سوله ها، کارگاه ها، موتورخانه ها استفاده می شود. هر فضایی که دوربین مدار بسته داشته باشد می تواند از لوله های فلکسی به عنوان پوشش محافظ استفاده کند. همچنین انواع وسایل صنعتی و برقی برای پوشش کابل ها به این محصول احتیاج دارند.

در انتها باید به این نکته مهم توجه داشت که انواع لوله های فلکسیبل باید منعطف باشد. این انعطاف این امکان را می دهد تا از این لوله ها بتوان به عنوان پوشش و محافظ سیم و کابل استفاده کرد. از سوی دیگر در عین انعطاف پذیری باید متریال مورد استفاده در تهیه و تولید لوله ها مقاوم و محکم باشد. کاربری لوله فلکسی موجب شده تا در برابر نور آفتاب، درجه های دمای مختلف و در شرایط اصطکاکی از لوله خرطومی استفاده شود. در نتیجه این محصول باید با کیفیت ساخته شده باشد و بتواند در برابر انواع این فشارها مقاومت کند. همچنین نکته مهم تخلیه بار الکتریکی است زیرا بیشتر اوقات از این لوله ها به عنوان پوشش محافظ استفاده می شود که در صورت عدم تخلیه بار می تواند بسیار خطرناک باشد.

در هنگام سفارش محصول حتما جنس و نوع مورد نظر، روکش دار بودن یا نبودن و سایز مورد نظر را مبتنی بر کاربری محصول بسنجید. همچنین شما با مشورت متخصصین حوزه ساختمان و تاسیسات ساختمان می توانید از انتخاب محصول مناسب مطمئن شوید. برای انتخاب نوع محصول مورد نظر دقت و زمان بالایی به خرج دهید و بنابر تمام موارد ذکر شده حتما متریال مطابق با استاندارد را تهیه کنید.

شما می توانید پس از مشورت با متخصصین و طراحی پروژه مورد نظر، با انواع لوله های فلکسی آشنا شوید. کاربری، جنس و مزایای هر کدام را بررسی کنید و بنا بر پروژه ای که دارید محصول منتخب را سفارش دهید. شما همچنین می توانید از تمامی لوله های فلکسی تولید شده نمونه های مختلف را مشاهده کنید تا در زمان انتخاب بتوانید تصمیم درست و آگاهانه بگیرید.
 
اخیرا با توجه به دشواری در ساخت و اجرای کانال های هوای سنتی و قدیمی در مکان هایی مثل سقف های کاذب و همچنین عدم انعطاف پذیری آنها استفاده از کانال های فلکسیبل رایج شده است زیرا این کانال ها هم حالت ارتجاعی و هم حالت خرطومی دارند. کانال های فلکسیبل در انواع متنوع با مواد اولیه متنوع موجود می باشند که از انواع لوله فلکسی  می توان به موارد زیر اشاره کرد:

- لوله فلکسی فویلی آلومینیومی
- لوله فلکسی برزنتی نخ دار
- لوله فلکسی کومبی با پوشش PVC مشکی
- لوله فلکسی پیش عایق با عایق الاستومری
- لوله فلکسی پیش عایق با عایق پشم شیشه
- لوله فلکسی خرطومی PU
- لوله فلکسی خرطومی مکش با لایه داخلی صیقلی
- لوله فلکسی خرطومی که جنس آنها از  PVC است و همچنین شفاف هستند
- لوله فلکسی که دارای عایقی از جنس پلی استر و فشرده IFD است
- لوله فلکسی معدنی برزنتی
- لوله فلکسی با عایق پلی اتن
- لوله فلکسی خرطومی با دمای بالا

لوله فلکسی برزنتی

کانال های فلکسی برزنتی به دلیل استحکام کششی بالایی که دارند به نسبت سایر کانال ها دارای مقاومت و استحکام بیشتری هستند. از جمله خصوصیات آن سبک بودن و قابلیت انعطاف پذیری خوب آنها می باشد. کانال فلکسیبل برزنتی مقاومت زیادی در مقابل ارتعاش و صوت دارد. ساختار این کانال ها از الیاف پلی استر روکش شده با PVC می باشد که در قطرهای 5 تا 60 سانتی موجود هستند. دامنه دمایی آنها بین -10 تا +60 می باشند. از این کانال ها همچنین برای انتقال گازهای خورنده و بخارهای اسیدی نیز استفاده می کنند.

لوله فلکسی فویلی آلومینیومی

کانال های فلکسیبل آلومینیومی انعطاف پذیری بالا و وزن سبکی دارند و در مقابل رطوبت و خوردگی مقاومت و استحکام بسیار خوبی از خود نشان می دهند. کانال های فلکسیبل آلومینیومی همچنین در مقابل شعله آتش مقاوم می باشد و به علت داشتن قابلیت فشرده شدن زیاد کانال فلکسیبل فویلی آلومینیومی، باعث راحتی در بسته بندی و حمل آسان آن می باشد. این کانال ها قابلیت نصب بسیار ساده دارند و از لحاظ قیمت مناسب و مقرون به صرفه هستند و برای مکان های سربسته مناسب می باشند. ساختار این کانال ها از دو لایه فویل آلومینیوم و یک لایه پلی استر و فنر فولادی تشکیل شده است.

این کانال ها در قطرهای 10 تا 45 سانتی در بازار موجود هستند و طول آنها در بسته های 10 متری می باشد. کانال های فلکسیبل فویلی آلومینیومی در بازه های دمایی -20 تا +10 درجه سانتی گراد کاربرد دارند. این کانال ها در مسیرهای رفت و برگشت هوا، انتقال و تخلیه هوای هودها، سرویس های بهداشتی و اگزاست فن ها مورد استفاده قرار می گیرند. کانال های فلکسیبل فویلی آلومینیومی در محیط های تجاری، مسکونی، اداری و ورزشی کاربرد زیادی دارد.

کانال فلکسیبل PVC

این کانال ها ساختاری از جنس PVC نرم و فنر فولادی دارند که در قطرهای 3 تا 90 سانتی موجود می باشند. دامنه دمایی آنها -20 تا +80 است. از جمله مزیت های این نوع کانال می توان به مواردی اشاره کرد: این کانال ها در مقابل واکنش ها و آثار شیمیایی مقاومت خوبی از خود نشان داده اند. دارای استحکام کششی بالایی هستند و هنگام انبساط و انقباض تغییر حالت نمی دهند. مهمترین ویژگی این نوع کانال ها این است که با اتصال فنر به زمین می توان الکتریسیته ساکن را تخلیه کرد. این کانال ها به صورت بی رنگ و به رنگ مشکی موجود می باشند.

کانال فلکسیبل کومبی

کانال های فلکسیبل کومبی جزو پرکاربردترین انواع کانال های فلکسیبل می باشند. از کانال های فلکسیبل کومبی در مسیرهای رفت و برگشت هوا مانند رابط پلنیوم باکس ها و لاین های اصلی کانال هوا استفاده می کنند. این کانال ها قابلیت انعطاف پذیری بسیار خوبی دارند و داشتن استحکام بالا و عمر مفید خوب باعث شده بهترین گزینه برای داکت هوا باشد. کانال های فلکسیبل بسیار سبک و کم وزن هستند که با این حال مقاومت بالایی دارند. از جمله مزایای دیگر کانال های فلکسیبل مقاومت خوب آنها در مقابل رطوبت می باشد.

همچنین در محیط های اسیدی و قلیایی هم مقاومت بسیار خوبی از خود نشان داده اند. کانال های فلکسیبل در مقابل حرارت و رطوبت به عنوان یک عایق استفاده می شوند. این کانال ها به دلیل داشتن خاصیت فشردگی زیاد در بسته های 10 متری به صورت فشرده و متراکم در بازار موجود هستند. نصب راحت کانال های فلکسیبل باعث محبوبیت آنها شده است. این کانال ها به لحاظ داشتن چند لایه، عمر مفید و طولانی نسبت به سایر کانال ها دارند. از کانال های فلکسیبل کومبی به وفور در انواع ساختمان های تجاری، مسکونی و اداری استفاده می کنند. این کانال ها در قطرهای 10 تا 40 سانتی موجود می باشد و دامنه دمایی آنها -20 تا +100 است.

 

انواع لوله فلکسی

 

لوله فلکسی پیش عایق الاستومری

این کانال ها خاصیت هوا رسانی و عایق بودن را به طور کامل دارند. کانال های فلکسیبل پیش عایق الاستومری روکش آلومینیوم لمینت شده دارند. با ساختار یکپارچه ای که دارند از داکت های بسیار مقاوم هوا می باشند. این کانال ها نیز در عین سبکی قابلیت انعطاف خوبی دارند. این کانال ها از انتقال صوت و زوزه پیشگیری می کنند. دامنه دمایی آنها -30 تا +100 می باشد.

مقایسه کانال فلکسی پیش عایق الاستومری با عایق پشم شیشه

یکی از مهمترین مزیت های کانال های فلکسیبل پیش عایق الاستومری نسبت به عایق پشم شیشه ای این است که از لحاظ زیست محیطی پاک بودن آنها است. تنفس مستقیم پشم شیشه باعث سرطان می شود از این رو استفاده از آن توصیه نمی شود. عایق الاستومری مقاومت بسیار بالاتری نسبت به پشم شیشه دارد و نصب آنها نیز آسان تر می باشد و همچنین عمر مفید و طولانی تری دارند. عایق الاستومری به علت ضد آتش بودن کاربرد بیشتری نسبت به عایق پشم شیشه دارد.

image

لوله خرطومی فلزی روکش دار

جهت مشاهده قیمت محصول لطفا شماره موبايل خود را وارد نماييد

جهت خرید لطفا شماره موبايل خود را وارد نماييد

image

لوله خرطومی فلزی بدون روکش

جهت مشاهده قیمت محصول لطفا شماره موبايل خود را وارد نماييد

جهت خرید لطفا شماره موبايل خود را وارد نماييد