عایق صوتی


عایق آکوستیک و عایق های صوت یا فوم صداگیر چیست؟

ما در زندگی روزمره خود از شنیدن صداهای نامطلوب گریزان هستیم و همواره به دنبال راه حل هایی می باشیم که این نوع صداها را از محیط زندگی خود دور نماییم. هر چقدر که پیش می رویم بشر بیشتر نسبت به حس شنوایی، علم صدا و آکوستیک توجه پیدا می کند.
متأسفانه علم آکوستیک در برابر سایر علوم پیشرفت چندانی نکرده است. نظریه اساسی راجع به انتشار و اخذ صوت از زمان های قدیم در تحولات فکری بشر پیش آمده است و اسلوب آن امروزه هم مورد قبول می باشد. از مشاهداتی که از زمان های قدیم به دست آمده است، معلوم شده که صوت بوسیله آزمایش های مربوط به هوا از یک نقطه به نقطه دیگر انتقال می یابد.

یکی از مهمترین مشکلاتی که در جوامع امروزی با وجود شلوغی و رشد جمعیت مشاهده می شود، آلودگی صوتی می باشد؛ اما لازم است بدانید که در حال حاضر انواع مختلف عایق صوتی شرکت سامان تهویه ایرانیان در بازار موجود بوده که با استفاده از آن می توان در بخش های اداری، خانگی و صنعتی از آلودگی صوتی جلوگیری نمود. با این حال می‌توان گفت در کشورهای توسعه یافته یکی از مهمترین معیار هایی که موجب ارزش گذاری بر املاک می شود علیرغم استفاده عایق کاری حرارتی،  استفاده از عایق های صوتی می باشد.

 

عایق صوتی ایران فلکسیبل

 

عایق صوتی چیست و چه کاربردهایی دارد؟

امروزه مشاهده می شود که با پیشرفت تکنولوژی، متریال های گوناگونی نیز در بازار موجود بوده که هر کدام از آنها دارای خصوصیات مختص خود می باشد. در سالهای اخیر نیز مشاهده شده که در ساخت بسیاری از پروژه ها از عایق های صوتی استفاده می شود که این امر موجب کاهش عبور صوت به محیط های پیرامون شده و در نتیجه این امر بسیار مورد توجه قرار گرفته است. دقت داشته باشید به طور کلی اگر بخواهیم در مورد عایق صدا توضیح کامل بدهیم باید بگوییم جهت کاهش صوت و مقابله با صداهای انتقالی از یک محیط به محیط دیگر از پوشش‌های مناسب استفاده می‌شود که به این پوشش ها عایق صوتی گفته شده است. لازم است بدانید این عایق ها دارای انواع مختلفی بوده که هرکدام از آنها در فضاهای خاصی استفاده می شود.

عایق صوتی دو رو صاف سامان تهویه ایرانیان

یکی از ویژگی های مهم عایق صوتی سامان تهویه ایرانیان (stihvac.com) (عایق صوت و فوم صداگیر )، خاصیت آکوستیک بودن آن است.
عایق های صوتی رولی دیوار مشترک سامان تهویه ایرانیان با جذب امواج صدا مانع از انتقال آن از محیطی به محیط دیگر می شود و به همین دلیل از عایق صوتی دیوار مشترک برای رسیدن به آرامش صوتی و عایق کاری صدا در ادارات و ساختمان ها و همچنین در سالن های کنفرانس، استودیوهای ضبط صدا، سینماها، سالن های تئاتر و ... استفاده می شود.

عایق های صوتی یا فوم صوت صداگیر سامان تهویه ایرانیان (stihvac.com) (عایق صوت دیوار مشترک) به عنوان عایق صوتی دیوار، سقف، کف ساختمان ها نیز بکار می رود و این عایق ها به راحتی مانع ورود و یا خروج صدا بین همسایگان و اتاق های مجاور می شود و محیطی آرام را برای شما فراهم می کند. عایق صوت یا عایق صوتی stihvac.com دارای ضخامت ها (19-25 میلیمتر) و مدل های گوناگونی بوده که می توان برای رفع مشکلات گوناگون از این عایق های صوت استفاده نمود. فوم های صداگیر سامان تهویه ایرانیان برای پوشش صداهای نرمال آپارتمان نشینی نظیر صحبت کردن، معاشرت کردن، دیدن تلوزیون، و... تا 35 دسیبل استفاده می گردد. و اگر صدا های ساطع شده بیش از حد نرمال باشد، از فوم صداگیر ایران فلکسیبل بصورت افقی و عمودی بصورت 2لایه استفاده می گردد تا صداهای ناهنجار را بصورت محسوسی کاهش دهد.
عایق های صوت ایران فلکسیبل جایگزین عایق های سنتی و قدیمی نظیر پشم سنگ می باشد و کاملا سازگار با محیط زیست است. و در مکان هایی که به علت نبودن فضای کافی در فضا ها جهت عایق کردن باشد میتواند به علت ضخامت و کیفیت بالا استفاده گردند.
عایق های فوم صوت سامان تهویه ایرانیان از ضخامت 6 تا 25 میلیمتر موجود می باشد که ضخامت 6 و 10 میلیمتر را می توان در کف ساختمان تمام شده جهت صداگیری و کوبش استفاده نمود و سپس بر روی آن لمینت یا پارکت جهت کف پوش اجرا کرد.
فوم صداگیر سامان تهویه ایرانیان جهت عایق کردن خودرو را می توان  با ضخامت 13 میلیمتر را داخل خودرو بر روی بدنه و قسمت های مختلف اتاق خودرو اجرا نمود. عایق های صوت سامان تهویه ایرانیان دارای کلاس حریق می باشد و در مقابل حریق خود خاموش شونده است.

 

قیمت عایق صوتی

 

عایق صدا دیوار مشترک

استفاده روزافزون از عایق های صدا موجب شده است که روز به روز انواع گوناگونی از این محصول روانه بازار شده تا افراد بتوانند بنا به نیاز خود نوعی از آن را خریداری کنند. حال لازم است بدانید که یکی از انواع عایق های صوتی عایق صدای دیوار مشترک بوده که از آن جهت کاهش صداهایی چون مکالمه با تلفن، صحبت کردن و تلویزیون استفاده می‌شود. این عایق ها همانطور که از اسمش پیداست بیشتر جهت استفاده در آپارتمان ها، منازل مسکونی و اداری استفاده می شود زیرا با وجود رونق آپارتمان ‌نشینی در سراسر دنیا و به خصوص در شهرهای بزرگ لازم است که از این عایق های صوتی استفاده نمود تا بتوان به بهترین نحو ممکن فرهنگ آپارتمان نشینی را رعایت کرد. حال لازم است بدانید بهترین راهکار جهت نصب این نوع عایق صدا نصب آن در بین دو واحد با استفاده از عایق های صوتی چسبدار سی تی آی بوده که ضخامت آن ۲ تا ۵ سانتیمتر می باشد.

انواع فوم عایق صداگیری

به طور کلی اگر بخواهید اتاقی را آکوستیک نمایید یا استودیوی شخصی بسازید اولین فکری که باید در ذهن تان آن را بررسی کنید استفاده از فوم های آکوستیک صدا گیر می باشد. لازم است بدانید به طور کلی این فوم های عایق صدا به چهار دسته تقسیم شده که شامل موارد زیر می شود:

فوم عایق صدای صاف: این نوع فوم به گونه ای است که از آن می توان در فضاهای داخلی مسکونی استفاده نمود و نیاز به زیرسازی خاصی ندارد بلکه می‌توان آن را بر روی تمامی سطح دیوارها و سقف اجرا کرد. دقت داشته باشید این نمونه عایق صوتی دارای جذب صدای کمی می باشد.

فوم عایق صوتی شانه تخم مرغی: دیگر نوع از فوم های عایق صوتی فوم شانه تخم مرغی بوده که این محصول جذب بسیار بالایی دارد. همچنین با استفاده از این فوم ها می توانید انعکاس صدا را به میزان قابل توجهی کاهش دهید. این نوع فوم ها همانند اسمش به گونه ای بود که شبیه شانه تخم مرغ است و با وجود عملکرد بسیار بالایی که دارد از آن معمولا در مکان های ضبط صدا و استودیو ها استفاده می شود. دقت داشته باشید این محصول در دو نوع ساده و پشت چسب دار ارائه می شود.

فوم صداگیر منشوری: این عایق صوتی همانند شانه تخم مرغی دارای سطح فرم دار و غیر صافی می باشد که به دلیل تنوع رنگ برای استفاده روی کار مناسب است.

فوم صداگیر ترکیبی: دیگر نوع فوم عایق صدا فوم ترکیبی بوده که می توان از تمامی فوم های دیگر به صورت ترکیبی در کنار هم استفاده نمود تا معایب آن به حداقل برسد.

 

نصب عایق صوتی

 

ارتباط صوت و ارتعاش

با زدن ضربه به لبه یک جام فلزی با یک میله، صدایی از آن به گوش ما می رسد. اگر با دقت به لبه جام نگاه کنیم می بینیم که در هنگام ضربه زدن لبه جام به سرعت به ارتعاش در می آید. اگر یک پاندول سبک به لبه جام نزدیک کنیم، حرکت پشت سر هم پاندول را که به دلیل ارتعاش جام است خواهیم دید. (البته در بعضی از وسایل این ارتعاش قابل مشاهده نیست و نیاز به وسایل به دقت بالا دارد.) ارتعاش اجسام باعث به وجود آمدن اصوات می شود.
هوا به عنوان ناقل صدا به حساب می آید اما علاوه بر هوا، جامدات و مایعات نیز ناقل خوب صدا می باشند.
اگر گوش خود را بر روی زمین بگذارید می توانید صدای پای انسان ها و یا چهارپایان را از مسافت دور بشنوید، همچنین اگر گوش خود را به ریل آهن بچسبانید از چند کیلومتری صدای حرکت قطار را خواهید شنید. این مطلب نشان می دهد که شدت انتقال صدا در جامدات بیشتر از هوا (گازها) است.

آکوستیک و عایق صوتی اتاق

در بسیاری از مواقع داخل اتاق به موسیقی گوش می دهیم تا بیرون و در فضای باز، بنابراین آشنایی با نحوی انعکاس صدا در محیط بسته و آکوستیک آن اهمیت پیدا می کند و به ما برای داشتن محیطی که بتوان با کیفیت بهتر
به موسیقی گوش داد کمک می کند. عایق های صوتی یا فوم صوتی (فوم عایق صوت صداگیر)
شاید تصور شود در اجرای خوب یک موسیقی تنها نیاز به سازهای خوب، نوازندگان ماهر و یک رهبر خوب باشد اما اینگونه نیست بلکه در اجرای خوب موسیقی به موارد زیر نیز نیاز هست:
- صدای تمام خواندگان و نوازندگان باید با یک بالانس یکنواخت توسط شوندگان، شنیده شود.
- هر یک از نوازندگان و خوانندگان باید بتوانند صدای اجرای خود و دیگران را به خوبی بشنوند.
- انعکاس و طنین صدا باید به گونه ای باشد که مزاحمتی ایجاد نکند بلکه باعث بهبود کیفیت صدا شود.
- از بیرون نباید صدایی به داخل وارد شود و یا صدای تماشاچیان نباید تاثیری بر اجرا داشته باشد.
- صدا نباید به بیرون نفوذ کند.
این نکات تا حدودی برای مواردی که در اتاق به موسیقی گوش می دهید نیز تاثیر گذار است. برای رسیدن به آکوستیک مناسب باید با قوانین و نحوه ی انعکاس صوت در فضای بسته آشنا شوید.
صداهای مختلف مانند صدای بوق خودرو, مکالمات افراد بیرون از ساختمان، صدای هرج و مرج و ترافیک و … از طریق در, پنجره و دیوار وارد ساختمان می شوند و آرامش ساکنین را بر هم میزند. به منظور کاهش سر و صدا به درون ساختمان باید از عایق های صوتی رولی دو رو صاف سامان تهویه ایرانیان stihvac استفاده نمود. امروزه بسیاری از ساختمان ها اعم از تجاری و مسکونی با عایق های صوتی (فوم صوت صداگیر یا عایق های صوتی مخصوص) مجهز شده اند و استانداردهای لازم برای جلوگیری از سر و صدا به ساختمان رعایت می شوند.برای ممانعت از ورود صدا به ساختمان, دیوارهای سازه را باید با مصالحی پوشش داد که ضریب صدای بالایی داشته باشند. فوم صدا یا فوم صوت رولی دیوار مشترک سامان تهویه ایرانیان جزء مصالح چند منظوره محسوب می شود که نقش عایق رطوبتی و صوتی را در ساختمان ایفا می کند. این دارای سلول های بسته می باشد و از استحکام بالایی برخوردار است. فوم صداگیر یا عایق های صوتی ایران فلکسیبل بسیار سبک بوده و برخلاف ضخامت کم آن از استحکام و مقاومت بالایی برخوردار است. این نوع به دلیل وزن بسیار سبک هیچ بار اضلافه ای بر ساختمان وارد نمی کند. عایق های فوم صوتی stihvac.com بصورت پشت چسبدار می باشد و نصب بسیار آسانی دارند و بر روی دیوار های گچی به سادگی قابل نصب هستند.
عایق های صداگیر دیوار مشترک سامان تهویه ایرانیان دارای تائیده وزارت راه مسکن و شهر سازی می باشد و دارای کلاس حریق و ضریب جذب صوت بسیار بالایی هستند. و در آخر برای زیبا سازی بر روی دیوار های عایق شده از دیوارپوش های موجود در بازار استفاده می گردد مثل: دیوار پوش گچی کناف.

 

عایق صوت

 

عایق صوت یا فوم صوتی شانه تخم مرغی stihvac

فوم های شانه تخم مرغی  نوعی عایق  هستند که اغلب در استودیوها و مکان های ضبط صدا، سایلنت کردن دیزل ژنراتورها و پمپ های آب استفاده میشوند. این فوم ها میتوانند طیف وسیعی از صدا با فرکانس بالا را جذب کنند و از بازگشت آن جلوگیری نمایند. نمای ظاهری این فوم ها به نحوی ست که عملکرد آنها را در برابر جذب صوت بالا می برد.
برای اینکه صدای همسایه ها در داخل خانه شما را اذیت نکند، باید به جای گچ‌ کاری های دیوار از مصالحی استفاده کنید که دارای درجه کاهش صدای ۰.۸۵ و یا بیشتر هستند. عایق های صدا و فوم شانه تخم مرغی اس تی ای به همین منظور ساخته شده اند و دارای بافت ها خاص می باشند. به منظور کاهش صدای اضافه باید پنل های آکوستیک به صورت یکنواخت در دیوارها و یا حتی در سقف استفاده کنید.
عایق صوتی شانه تخم مرغی و یا فوم صوت شانه تخم مرغی دارای ضخامت های گوناگون از 10 تا 25 میلیمتر بوده و در 2 نوع ساده و چسبدار موجود می باشد. عایق صوتی شانه تخم مرغی یا فوم صوت صداگیر شانه تخم مرغی دارای کیفیت بالایی بوده که ساختار 6 وجهی آن می بایست رو به روی منبع صدا جهت صداگیری و کاهش صوت قرار گیرد.
عایق های صوتی شانه تخم مرغی ایران فلکسیبل دارای کلاس حریق می باشد که در سایلنت کردن صدا های دیزل ژنراتور ها، پمپ های آب، سانتری فیوژها، جهت سایلنت کردن صدا موتور خودرو ها و ... استفاده قرار می گیردند.


عایق صوتی آکوستیک موجدار سامان تهویه ایرانیان که به دلیل شکل ظاهری خود صوتی شانه تخم مرغی معروف شده است این نوع عایق صوت توانایی جذب امواج صوتی را داشته و امواج بازتابی را نیز به صورت پراکنده بازتاب می کند، که این کار از قدرت آنها می کاهد. لذا این عایق صوت سامان تهویه ایرانیان محبوبیت ویژه ای در بین اصناف، صنعت و اقشار مختلف پیدا کرده است که می تواند ضریب و قدرت جذب بسیار بالا در حدود 0.4 (NRC)، پشت چسبدار بودن، کلاس حریق C، نصب آسان، ضریب جذب رطوبت و استانداردها و تائیدیه های داخلی و خارجی را عنوان نمود.
از مهمترین مصارف عایق های صوتی شرکت sti می توان در اتاق های ضبط صدا، لوکیشن های فیلمبرداری، استودیوها، آموزشگاه ها و کارگاه های هنری و اتاق های شخصی افراد که اجرای موسیقی دارند و به علت آپارتمان نشینی این امکان را نداشته اند نام برد.
عایق صوتی شانه تخم مرغی stihvac.com تنها در صورتی کارآمد خواهد بود که رو به سمتی نصب شود که منبع صوت وجود دارد در غیر این صورتی کارایی مناسبی نخواهد داشت. به عنوان مثال در صورتی که شما از آلودگی صوتی موجود در خیابان کنار منزل خود خسته شده اید و به دنبال عایقی مناسب برای جلوگیری از نفوذ این صدا ها به محل سکونت خود هستید، استفاده از عایق های صوتی شانه تخم مرغی sti را که با استفاده از آن و پوشاندن تمامی سطوح دیوار، می توان تا 80 درصد از ورود آلودگی صوتی جلوگیری نمود.

 

عایق صدا

 

مهمترین ویژگی های عایق صوتی

عایق های صوتی همان طور که از اسمش پیداست مهم ترین ویژگی که باید داشته باشد جلوگیری از ورود و خروج صدا می باشد. دقت داشته باشید در جامعه امروزی با توجه به نازک تر شدن دیوارهای بین واحدها به طور حتم عایق کاری یکی از بهترین راه ها جهت خلاصی از آلودگی صوتی می باشد که با این حال می توانید به راحتی از میهمانان پر سر و صدای تان پذیرایی کرده و یا اگر علاقه‌مند به شنیدن موسیقی با صدای بلند هستید بدون هیچگونه نگرانی از جانب آزار و اذیت همسایگان این کار را انجام دهید.

لایه های حفاظتی برای اجرا روی عایق کاری صدا

برای پوشش مناسب جهت نصب و اجرا بر روی عایق های صوتی می توان از لایه های مختلفی همچون دیوار رابیتس، دیوارپوش، ورق کامپوزیت، چوب، ام دی اف و غیره استفاده کرد که به طور حتم این امر موجب می‌شود جذب صدای بالاتری صورت گرفته و از عبور صدا تا حد قابل توجهی جلوگیری می‌شود.

 

انواع عایق صوتی

 

دسته بندی عایق صدا بر اساس نوع عملکرد

دقت داشته باشید علاوه بر اینکه عایق کاری صوتی از لحاظ موقعیت به کارگیری دارای انواع مختلفی است این عایق ها بر اساس نوع عملکرد نیز دسته بندی می شود که به طور کلی به دو دسته تقسیم شده است. دسته اول به گونه ای بوده که مانند مانعی در برابر سر و صدا محیطی عمل می‌کند و تا حد زیادی از ورود و خروج صدا جلوگیری به عمل می آورد و مورد دوم که عایق صوتی آکوستیک نیز نام دارد جهت جذب امواج صوتی در فضاهای داخلی و جلوگیری از انعکاس آن مورد استفاده قرار می گیرد.

با اینکه بسیاری از ساختمان های نوساز دارای تمهیداتی برای جلوگیری از نفوذ صدا به داخل فضاها نظیر اتاق های خواب، نشیمن و پذیرایی می باشد اما باز هم ممکن است شرایطی بوجود آید که سر رو صدای اضافی و غیر عرف راهی را برای ورود به منازل پیدا کنند. حال این قصه برای خانه های قدیمی را تصور کنید! از صدای صحبت کردن همسایه با تلفن گرفته، تا صدای اتوبوس و بوق ماشین های داخل خیابان همگی صداهای اضافه و آزار دهنده هستند که برخی اوقات تبدیل به یک عذاب خواهند شد.
شرکت اس تی ای  برای ایجاد محیطی ساکت، دو راه را پیشنهاد می کند که با استفاده از عایق صوتی می توان سطحی اضافه ایجاد کرد که قبل از رسیدن صدا به گوش ما، آنها را جذب خود کنند و یا مانعی در جلوی آنها ایجاد کرد یعنی عایق صوتی دیوار ایجاد کرد.
شرکت سامان تهویه تامین کننده عایق های صوتی رولی و شانه تخم مرغی سامان تهویه ایرانیان می باشد که باعث می گردد صداهای ناشی از همسایه ها (صحبت کردن،صدای تلوزیون و دویدن کودکان)، صدای خیابان، پمپ های آب، فاضلاب سرویس بهداشتی و حمام درداخل خانه، شما را اذیت نکند. عایق های صوتی اس تی ای  به منظور کاهش صدای اضافه به صورت یکنواخت در داخل یا بر روی دیوارها و یا حتی برروی سقف ها و کف ها استفاده می گردد.
فوم های عایق صدای سامان تهویه دارای بازدهی بالایی در صنعت ساختمان سازی دارند، این نوع از عایق های صوتی به علت تکنولوژی پیشرفته در ساخت، منعطف بوده و قابلیت جذب صدای بالا را داراست. از این رو از فوم های های صدا stihvac که بصورت پشت چسبدار و ساده می باشد می توان برای دیوار، کف و سقف نیز بهره برد. از این محصول در ساختمانها برای دیوار، سقف و کف نیز بهره برد، عایق صوتی سامان تهویه ایرانیان جهت عایق چاله آسانسور و عایق داخل خودرو جهت جلوگیری از نفوذ صدای موتور به داخل اتومبیل، استودیوهای ضبط صدا، اتاق های سرور، دستگاه های ماینر، سالن های آمفی تئاتر وسالن های کنسرت نیز کاربرد دارند.
عایق های جاذب صوتی شرکت سامان تهویه ایرانیان در دیوارها را می توان با توجه به وضع موجود ساختمان ها (در حال ساخت- ساخته شده) در دو مرحله مورد استفاده قرار می دهند. در مرحله ی اول: در زمان ساخت می باشد بطوری که عایق صوتی رولی اس تی ای را بین دوجداره بصورت (ساندویچی) مابین دو بلوک قرار می گیرد که در این صورت می توان از عملکرد و تعداد لایه های بیشتری با توجه به توان صدا استفاده کرد(2 لایه به بالا). یا بعداز بتن ریزی و قبل از کفسازی عایق های رولی stihvac.com با ضخامت 19یا25 میلیمتر بر محل مورد نظر پهن می گردد تا پوشش مناسبی جهت صداهای کوبه ای و هوابردی را ایجاد نمایند.
مرحله ی دوم: استفاده از عایق های صوتی رولی سامان تهویه  بصورت پشت چسبدار که در مرحله اتمام ساختمان می باشد که صداهای اضافی و مزاحم از راه هوابردی به طرف دیگر دیوار مشترک منازل انتقال پیدا می کند، در این مرحله عایق های صوتی اس تی ای بر روی دیوار موجود چسبیده می شود و بر روی عایق دیوارپوش(پنل گچی کناف، چوب، لمینت و...) جهت زیبایی استفاده می گردد.
از مزایای استفاده از عایق های صوتی شرکت سامان تهویه  می توان به استفاده سهل و آسان (پشت چسبدار)، ضریب جذب صوت بالا (NRC) 0.4 برای صداهای با سرعت بالا مثل صدای گریه بچه ها و...، عمر مفید بالا 30 سال، سازگار با محیط زیست، کلاس حریق C ( بصورت خود اطفاع)، جاذب صداهای ضربه ای  و کوبه ای بر روی کف ها جهت جلوگیری از عبور صدا ها به طبقات پائین تر.

جهت کسب اطلاعات بیشتر میتوانید به وب سایت رسمی تولید کننده بهترین عایق های صوتی ایران شرکت سامان تهویه ایرانیان سر بزنید stihvac.com

 

خرید انواع عایق صوتی

image

عایق صوتی دورو صاف

جهت مشاهده قیمت محصول لطفا شماره موبايل خود را وارد نماييد

جهت خرید لطفا شماره موبايل خود را وارد نماييد

image

عایق صوتی شانه تخم مرغی

جهت مشاهده قیمت محصول لطفا شماره موبايل خود را وارد نماييد

جهت خرید لطفا شماره موبايل خود را وارد نماييد

image

عایق صوتی پلی یورتان

جهت مشاهده قیمت محصول لطفا شماره موبايل خود را وارد نماييد

جهت خرید لطفا شماره موبايل خود را وارد نماييد