انواع عایق صوتی و مزایا و کاربردهای آن

انواع عایق صوتی و مزایا و کاربردهای آن

عایق های صوتی امروزه نقش بسیار مهمی در ساختمان سازی دارند و افراد زیادی هستند که قصد دارند ساختمان خود را عایق صوتی کنند تا سر و صدای محیط بیرون از خانه تاثیر چندانی بر روی محیط داخلی خانه نداشته باشد. به همین علت آشنایی با انواع عایق صوتی می تواند مزیت های بسیار زیادی را برای شما به همراه داشته باشد و باعث شود که شما بتوانید بهترین عایق صوتی را برای ساختمان خود انتخاب کنید. این موضوع باعث شده است تا ما تصمیم بگیریم در این مطلب کمی بیشتر درباره انواع عایق صوتی، مزایا و کاربردهای هر یک از این عایق ها صحبت کنیم و اطلاعات جالبی را درباره این موضوع برای شما بیان کنیم. بنابراین اگر شما هم علاقه مند به این موضوع هستید به شما توصیه می کنیم حتما ما را در این مطلب همراهی کنید.

 

عایق صوتی چیست؟

قبل از آن که قصد داشته باشیم درباره انواع عایق های صوتی صحبت کنیم بهتر است درباره این موضوع صحبت کنیم که اصلا عایق صوتی چیست؟ در پاسخ به این سوال باید گفت که این عایق ها در واقع پوششی هستند که در ساختمان ها مورد استفاده قرار می گیرند تا از خروج صدای داخل ساختمان و همینطور ورود صدای بیرون ساختمان به داخل ساختمان جلوگیری کنند. این عایق ها با استفاده از جدیدترین تکنولوژی های دنیا طراحی و ساخته می شوند و امروزه شاهد آن هستیم که بسیاری از افراد از این عایق ها در ساختمان های خود استفاده می کنند. شاید برای شما جالب باشد که بدانید این عایق ها امروزه به میزان زیادی در جذب صدا موثر هستند و می توان آن ها را حتی در محیط های کاری نیز مورد استفاده قرار داد.

 

عایق صوتی چیست؟

 

استفاده از عایق های صوتی چه مزایایی برای ما دارد؟

بدون شک یکی از مهمترین مزایای عایق صوتی این است که شما با این پوشش می توانید از پژواک صدای خود درون اتاق جلوگیری کنید. از آن جایی که این عایق ها به راحتی امواج صوتی را جذب می کنند به این شکل دیگر صدای شما درون اتاق پژواک پیدا نمی کند. علاوه بر این باید دقت داشته باشید که این عایق ها از خروج صدا از اتاق نیز جلوگیری می کنند. این موضوع می تواند برای محیط های کاری و یا حتی اتاق هایی که در منزل دارید بسیار مفید باشد و باعث راحتی بیشتر شما شود. داشتن یک محیط آرام در منزل و یا محیط کار یکی از مهمترین خواسته های بسیاری از افراد است که امروزه با استفاده از عایق های صوتی این موضوع امکان پذیر است. در آخر به عنوان نکته پایانی می توان به کنترل سر و صدای بیرون و داخل ساختمان به عنوان مزیت دیگر این عایق ها اشاره کرد.

 

عایق های صدای شانه تخم مرغی

یکی از محبوب ترین انواع عایق صوتی عایق هایی هستند که به شکل شانه تخم مرغ طراحی می شوند و در واقع جنس آن ها از فوم اسفنجی است. استفاده از این ماده برای ساخت عایق های صوتی باعث می شود تا شما به راحتی بتوانید صدای اتاق را کنترل کنید و صدا از محیط بیرون نرود. شاید برای شما جالب باشد که بدانید امروزه بسیاری از افرادی که به صورت حرفه ای موسیقی کار می کنند برای جلوگیری از خروج صدا از این عایق ها استفاده می کنند. در صورتی که قصد دارید از این عایق ها استفاده کنید باید بدانید که می توانید از آن ها بر روی دیوار، سقف، اتاقک ها و ... استفاده کنید تا بتوانند به خوبی صدای محیط را جذب کنند و از خروج صدا از اتاق و یا ورود صدا به اتاق شما جلوگیری کنند.

 

انواع عایق صوتی

 

فوم XPS و یونولیت از دیگر انواع عایق صوتی

یکی از مصالح چند منظوره ای که امروزه در ساختمان سازی مورد استفاده قرار می گیرد فوم XPS می باشد. با استفاده از این فوم شما می توانید یک عایق حرارتی و صوتی را در محیط ساختمان خود ایجاد کنید چرا که این فوم دارای ضریب صدای بالایی می باشد و به همین دلیل است که با استفاده از آن می توانید از ورود و خروج صدا از محیط ساختمان جلوگیری کنید. یونولیت که یک متریال بسیار محبوب در ساختمان سازی است می تواند به عنوان یکی دیگر از مصالحی مورد استفاده قرار گیرد که یک عایق صوتی را برای شما ایجاد می کند. پایین بودن قیمت یونولیت باعث می شود تا امروزه افراد زیادی از آن به عنوان یکی از انواع عایق های صوتی استفاده کنند.

 

عایق های صوتی دو رو صاف

در صورتی که قصد دارید عایق کاری توکار انجام دهید به سادگی می توانید از نوع ساده عایق های دو رو صاف استفاده کنید چرا که این عایق ها تمام سطح دیوارها و سقف شما را می پوشانند و در نتیجه یک عایق صوتی بسیار قدرتمند را برای شما ایجاد می کنند که محیط آرامی را درون ساختمان برای شما فراهم می کند. عایق های یک رو نیز زمانی مورد استفاده قرار می گیرند که شما قصد داشته باشید برای یک ساختمان از پیش ساخته شده که دارای هیچ یک از انواع عایق های صوتی نیست عایق صوتی اضافه کنید. در این شرایط استفاده از عایق های صوتی یک رو به شدت توصیه می شود.

 

کاربردهای عایق صوتی در صنایع مختلف

 

عایق صوتی لوله ای و ویژگی های آن

این عایق ها یکی دیگر از انواع عایق صوتی می باشند که کاربردهای خاصی دارند. از این عایق ها نمی توانید برای سقف و یا دیوار منازل و ساختمان های خود استفاده کنید بلکه مهمترین کاربردهای عایق صوتی لوله ای امروزه برای عایق کردن لوله های ساختمان از جمله لوله های سرویس بهداشتی، حمام و ... می باشد. شاید برای شما جالب باشد که بدانید عمر مفید این لوله ها 30 سال است و کاملا ضد اشتعال می باشند و صدا را نیز به طور فوق العاده ای جذب می کند.

آیا مایل هستید مشاوران ما با شما تماس بگیرند ؟

اینجا اقدام نمایید

لطفا شماره موبايل خود را وارد نماييد

سوال خود را در اين قسمت مطرح كنيد