انواع لوله فلکسی و کاربرد آن در صنایع

انواع لوله فلکسی و کاربرد آن در صنایع

امروزه کابل های الکتریکی را در بسیاری از مناطق و بسیاری از صنایع می توانید مشاهده کنید که به طور گسترده ای مورد استفاده قرار می گیرند. لوله فلکسی یک نوع محصول فوق العاده کاربردی و مفید است که با استفاده از آن می توانید از این کابل های الکتریکی محافظت کنید و از آسیب رسیدن به آنها جلوگیری کنید. امروزه افراد زیادی هستند که علاقه مند به استفاده از این لوله ها می باشند ولی اطلاعات کافی درباره آن را ندارند. به همین علت ما در این مطلب تصمیم گرفتیم تا کمی بیشتر درباره کاربردهای مختلف لوله های فلکسی صحبت کنیم و نکات جالبی را درباره این موضوع برای شما بیان کنیم. بنابراین با ما در این مطلب همراه باشید.

 

لوله فلکسی چیست؟

همانطور که می دانید امروزه کابل های الکتریکی در بسیاری از صنایع و محیط های بیرونی مورد استفاده قرار می گیرند و به همین علت است که به طور گسترده ای در معرض خطر قرار دارند. یکی از بهترین روش هایی که برای جلوگیری از آسیب رسیدن به این کابل های الکتریکی وجود دارد استفاده از لوله فلکسی می باشد. این لوله ها در واقع به نوعی نقش یک روکش را برای کابل های الکتریکی ایفا می کنند و در نتیجه با استفاده از آنها می توانید از آسیب رسیدن به کابل های الکتریکی جلوگیری کنید. لوله های فلکسی دارای ویژگی های زیادی می باشند که همین موضوع نیز باعث می شود تا امروزه به طور گسترده ای در صنایع مختلف مورد استفاده قرار گیرند. در ادامه بیشتر درباره ویژگی ها و کاربردهای این محصول صحبت خواهیم کرد.

ویژگی های لوله فلکسی

 

ویژگی های لوله های فلکسی

یکی از مهمترین ویژگی های لوله فلکسی این است که دارای انعطاف پذیری بسیار بالایی می باشد و به همین علت استفاده از آنها در صنایع مختلف کاملا امکان پذیر است. علاوه بر این از آنجایی که نسبت به چرخش بسیار مقاوم می باشند شما می توانید مطمئن باشید در شرایط بد آب و هوایی هم مشکلی برای کابل های الکتریکی شما به وجود نخواهد آمد. طول عمر بالا یکی دیگر از ویژگی های این نوع لوله ها به شمار می آید و برخلاف خود کابل های الکتریکی می توانید مطمئن باشید که این لوله ها دارای مقاومت بسیار زیادی در برابر نور آفتاب و همینطور رطوبت هستند. بنابراین اگر شما هم دارای کابل های الکتریکی در محیط های مرطوب و یا در مقابل نور خورشید هستید به شما توصیه می کنیم حتما از این لوله ها برای محافظت از کابل های الکتریکی خود استفاده کنید.

 

کاربردهای لوله فلکسی

در بخش های قبلی اشاره کردیم که امروزه از این لوله ها در صنایع مختلفی استفاده می شود. یکی از مهمترین کاربردهای لوله فلکسی استفاده از این لوله ها در صنایع ساختمان سازی و پروژه های عمرانی می باشد. همانطور که احتمالا می دانید در بخش های داخلی ساختمان زمانی که نیازمند به سیم کشی درون دیوارها است احتمالا این که کابل های الکتریکی با استفاده از مصالحی که در ساخت و ساز مورد استفاده قرار می گیرند آسیب ببینند بسیار زیاد است و به همین علت است که با استفاده از این لوله ها می توان از این آسیب ها جلوگیری کرد. علاوه بر این امروزه در مناطقی که نور آفتاب شدت بسیار زیادی دارد و یا این که رطوبت زیادی در محیط وجود دارد که ممکن است باعث آسیب رسیدن به کابل های الکتریکی شود هم از این لوله ها برای محافظت از کابل های الکتریکی استفاده می شود.

 

انواع لوله فلکسی روکش دار و بدون روکش

 

لوله های فلکسی روکش دار و بدون روکش

به طور کلی لوله های فلکسی را می توان به دو گروه تقسیم بندی کرد. دسته اول لوله های بدون روکش هستند که امروزه از آنها در محیط های داخلی ساختمان ها و پروژه های عمرانی استفاده می کنند، این لوله ها دارای روکش پلاستیکی نمی باشند. دسته دوم از لوله های فلکسی لوله های روکش دار می باشند که یک روکش پلاستیکی بر روی آنها قرار می گیرد. این روکش های پلاستیکی معمولا از جنس PVC می باشند و هدف از آنها این است که مقاومت این لوله ها را در برابر رطوبت افزایش دهند. معمولا می توانید لوله های فلکسی نوع دوم و با روکش را در نصب دوربین های مدار بسته در محیط های مختلف مشاهده کنید.

 

دو نکته مهم برای کار کردن با لوله های فلکسی

زمانی که قصد دارید کابل های الکتریکی خود را درون لوله فلکسی قرار دهید حتما باید دقت داشته باشید که از یک سیم فنری برای این کار استفاده کنید تا کابل های الکتریکی شما راحت تر درون این لوله ها قرار گیرند. در صورتی که از این سیم های فنری استفاده نکنید احتمالا با مشکلات زیادی روبرو خواهید شد. نکته دیگری که حتما باید به آن دقت کنید این است که لوله های فلکسی را باید در عمق کمی قرار دهید تا از آنها محافظت شود، در صورت افزایش عمق و در نتیجه افزایش فشار ممکن است به این لوله ها و در نتیجه به کابل هایی که درون آنها قرار دارند آسیب های جدی وارد شود.

 

کاربرد لوله فلکسی در صنایع

 

سایر انواع لوله فلکسی

لوله فلکسی نسوز یکی از محبوب ترین انواع لوله های فلکسی می باشد که امروزه در بسیاری از صنایع به کار گرفته می شود. این لوله ها از فلکسیبل نسوز ساخته می شوند و به همین علت است که مقاومت آنها در برابر حرارت بسیار بالا است و در صورت آتش سوزی احتمالا به کابل های الکتریکی شما آسیبی نخواهد رسید. لوله های پلی اتیلن نیز یکی دیگر از انواع لوله های فلکسی هستند که دارای سه لایه می باشند و مقاومت آنها در برابر شرایط مختلف بسیار بالا است. از دیگر انواع لوله های فلکسی می توان به لوله فلکس پلی استر، لوله فلکسی عایق الاستومری و لوله فلکسی عایقی IFD اشاره کرد.

آیا مایل هستید مشاوران ما با شما تماس بگیرند ؟

اینجا اقدام نمایید

لطفا شماره موبايل خود را وارد نماييد

سوال خود را در اين قسمت مطرح كنيد