عایق الاستومری و ویژگی های آن

عایق الاستومری و ویژگی های آن

امروزه جلوگیری از هدر رفت انرژی در سازه در دستور کار سازندگان قرارگرفته است و بیشتر این سازندگان به فکر ایده های کاربردی برای این امر هستند. استفاده از عایق الاستومری یکی از راه کارهای جلوگیری از هدر رفت انرژی در لوله ها است. در این مقاله به ویژگی های این نوع عایق می پردازیم.

 

عایق الاستومری

امروزه استفاده از انواع پوشش ها به عنوان یک عایق کننده مناسب در اکثر قسمت های سازه ها یک امر کاملا اصولی می باشد. سازندگان بی شماری در هنگام ساخت سازه های خود از انواع این عایق ها برای جلوگیری از نفوذ رطوبت، جلوگیری از آتش سوزی، هدر رفت انرژی و... استفاده می کنند.

اما لوله ها در سازه از مهم ترین قسمت هایی است که بیشترین هدر رفت انرژی را دارد. برای همین در هنگام ساخت لازم است که این قسمت سازه با پوششی مناسب عایق شوند و مانع از هدررفتن انرژی در این محل شود.

عایق الاستومری نوعی پوشش است که بر روی لوله ها اجرا می شود. در زمستان به علت سرمای هوا آ ب در لوله های به سرعت یخ می زند و در تابستان گرما هوا باعث گرم شدن زیاد آب داخل لوله می شود. برای همین نیاز است که بر روی لوله ها از پوشش مناسب استفاده شود.

 

عایق الاستومری و ویژگی های آن

 

ویژگی های عایق های الاستومری

- با استفاده سازندگان از این نوع عایق ها تولید کنندگان به فکر بالا بردن مزایایی این محصول برای کاربرد بیشتر مطلوبتر آن افتادند.
- برای همین این عایق از ویزگی های بیشتری نسبت به گذشته برخوردار شده است. از ویژگی های عایق الاستومری می توان به این موارد اشاره نمود.
- نوعی از این عایق ها برای پوشش لوله های روکار مورد استفاده قرار می گیرد. این نوع باعث مقاومت بیشتر و استحکام آن در شرایط جوی متغیر می شود.
- نوعی از این عایق ها تا دمای بیشتر از 300 درجه فانهایت نیز مقاومت دارند.
- از این نوع عایق می توان در ساخت و تولید رنگ سفید بهره برد. استفاده از این عایق - مانع از صرف هزینه و زمان زیاد برای رنگ نمودن عایق می شود.
- این عایق به انواع مختلف تولید می شود. نوع بدون هالوژن آن برای استفاده در دمای بالاتر از 250 درجه فارنهایت تولید شده است.

 

مزایای عایق الاستومری

عایق الاستومری دارای مزایای بسیاری است به چند مورد آن اشاره می کنیم:

- این عایق بسیار چسبنده بوده و به همه نوع مواد مانند: سنگ،بتن، چوب،آهن و موزاییک به راحتی اتصال می یابد.
- وزن در این عایق بسیار مناسب بوده و مانع از سنگین شدن لوله ها می شود.
- به راحتی بر روی لوله ها نصب می شود. این لوله ها می تواند در هر مکانی باشد.
- طرفدار محیط زیست بوده و استفاده از آن تولید هیچ گونه آلودگی نمی نماید.
- انعطاف بالای این عایق مانع از بروز مشکل در لرزشهای سازه ها می شود.
- مقاوم دردمایی بین منفی20 تا مثبت 180 درجه است.
- در برابر نور خوشید مقاومت بالایی دارد.
- در مقابل سرما و یخبندان نیز بسیار مقاوم است.
- در برابر ضربه، پوسیدگی و آلودگی مقاومت زیادی دارد.

 

مزیت استفاده از عایق الاستومری

 

چند مزیت دیگرعایق نسوز الاستومری

- به سادگی تمیز می شوند و دارای بهداشت بسیار مناسبی است.
- بدون بو است.
- در گرما و سرما تغییر حالت نمی دهد.
- نسبت به پارگی و پوسیدگی بسیار مقاوم است.
- برای استفاده در سقف کارخانه ها و شیروانی ها بسیار مناسب است.
- مانع از صرف هزینه های زیاد می شود.
- مطابق با استاندارد روز دنیا تولید شده است.
- نصب سریع و آسان در مقایسه با عایق های قدیمی.
- در سیتم های گرمایی، سرمایی و تهویه مطبوع میتوان از این عایق الاستومری استفاده نمود.

انواع عایق های الاستومری

این نوع عایق به دو صورت در بازارموجود می باشد.

عایق الاستومری رولی یا ورقه ای

این نوع عایق با ضخامت های بسیار مختلف در بازر موجود است. با توجه به شرایط جویی و محیطی از ضخامت های متفاوت این عایق استفاده می شود. از نوع رولی می توان برای پوشش دیوارها جهت عایق نمودن دیوار استفاده نمود. این نوع خود به چند نوع دیگر تقسیم بندی می شود.

عایق رولی ساده الاستومری: این نوع عایق بیشتر برای سیستم عایق کردن سیستم تهویه مطبوع مورد استفاده است. وزن کم، مقاوم در برابر شد باکتری، عدم پوسیدگی در برابررطوبت زیاد، و مقاوم در برابر مواد شیمیایی از مزایایی این نوع است.

عایق رولی با روکش و یا بدون روکش: از نوع بدون روکش عایق الاستومری می توان در داخل ساختمان بهره برد. اما برای خارج ساختمان باید از نوع روکش دار آن استفاده شود. این روکش از جنس آلومینیوم است.

عایق رولی شانه تخم مرغی الاستومری: از این نوع عایق برای عایق صوتی استفاده می شود. طراحی این نوع به صورت متخلل بوده و مانع از عبور صدا می شود. این نوع نیز به صورت ساده و یا موجدار با چسب و بدون آن در بازار موجود می باشد. از مزیت این نوع عایق الاستومری می توان به مقاوم بودن به جذب رطوبت، عایق حرارتی، و مقاوم در برابر مواد شیمیایی و ضربات می باشد.

خرید انواع عایق الاستومری

 

عایق های الاستومری لوله ای

این نوع تنها برای پوشش لوله ها و برای جلوگیری از یخ زدگی در زمستان و هدر رفت گرما استفاده می شود. ضخامت در این نوع متفاوت بوده و از 9 تا 25 میلیمتر متغیر است. این نوع نیز به انواع مختلف تولید می شود.

لوله ای ساده: این نوع بسیار ساده طراحی شده است. برای قرار گرفتن بر روی لوله لبه پشت آن برش خورده وبعد از نصب این برش به وسیله چسب مخصوص چسبانده می شود.

عایق لوله ای با روکش: از این نوع برای لوله کشی های انتقال مواد در فضای بیرونی استفاده می شود. روکش از جنس آلومینیوم بوده و ضخامت های متفاوتی دارد. در بعضی از این نوع از نخ فایبرگلاس در عایق برای مسلح نمودن آن استفاده شده است.

نوع دیگر روکش دار آن وجود دارد که جنس روکش از پروتکت بلک و سیلور بوده و بیشتر برای لوله های فولادی ویا مسی مورد استفاده قرار می گیرد. برای خرید و سفارش محصول به سایت ما مراجعه فرمایید.

آیا مایل هستید مشاوران ما با شما تماس بگیرند ؟

اینجا اقدام نمایید

لطفا شماره موبايل خود را وارد نماييد

سوال خود را در اين قسمت مطرح كنيد