مقایسه عایق صوتی با عایق الاستومری

مقایسه عایق صوتی با عایق الاستومری

 عایق های الاستومری در برابر برودت و حرارت به خوبی عمل کرده و جلوی هدر رفتن انرژی را می گیرند. عایق های صوتی از انتقال صدا جلوگیری می کنند. در مقایسه عایق الاستومری با عایق صوتی باید گفت که عایق الاستومری دوام کمتری نسبت به عایق صوتی داشته و ضریب جذب صوت در آنها خیلی کمتر است. همچنین برای مقایسه عایق الاستومری با عایق صوتی باید گفت ممکن است در بسیاری از موارد هزینه عایق الاستومری بیشتر باشد.

 

عایق الاستومری چیست؟

در مورد عایق الاستومری باید گفت که این نوع عایق ها با ساختار سلول بسته درست می شوند و در برابر گرما و سرما یک عایق بسیار مناسب هستند که می توان از آنها در سیستم های تهویه مطلوع استفاده کرد. این نوع عایق ها را می توان در کانال های انتقال هوا و لوله های سرد و گرم تاسیساتی به کار برد.عایق الاستومری را باید یکی از بهترین نمونه های عایق برودتی و حرارتی دانست. برای ساخت این عایق علاوه بر مواد سلول بسته از مواد انعطاف پذیری مانند پروپیلن، داین و اتیلن استفاده می شود.

برای جایگزین کردن عایق های سنتی، بهترین عایقی که می توان انتخاب کرد، عایق الاستومری است. زیرا این نوع عایق را می توان دوست دار محیط زیست محسوب کرد و نام گذاری آنها نیز به همین نام صورت گرفته است. چون عایق های الاستومری را از مواد غیر سمی ساخته اند، به انسان و محیط زیست هیچ آسیبی وارد نمی کنند و در آنها نیز قابلیت های فنی بسیار بالایی می توان پیدا کرد. از این عایق ها می توان در صنایع مختلفی مانند پتروشیمی، صنایع نفتی و خودروسازی و ... استفاده کرد. این عایق در مقابل رطوبت، گرد و غبار، برودت و حرارت مقاومت بسیار خوبی از خود نشان می دهد.

 

عایق الاستومری

 

علل استفاده از عایق الاستومری

کارشناسان ساختمان سازی به دو منظور از عایق های الاستومری استفاده می کنند. نخست اینکه این عایق ها می توانند بار گرمایی و سرمایی  ساختمان را افزایش دهند و علت دوم این است که موجب ضریب از دست دادن انرژی یا در واقع کاهش مصرف انرژی را بالا خواهند برد. در فصل زمستان اگر اتلاف گرما در محیط خانه صورت بگیرد، نمی توان به راحتی خانه را گم کرد. در نتیجه این موضوع باعث می شود که بهای زیادی پرداخت شود. معمولا ساختمان هایی که در کشورمان هستند و مربوط به چند دهه گذشته اند، قابلیت حفظ گرما را در خود ندارند. چون در کف ساختمان، دیوارها و سقف آن از عایق مناسب حرارتی استفاده نمی شود، در نتیجه خیلی راحت گرما از ساختمان خارج خواهد شد. نبود عایق حرارتی در بدنه ساختمان را نمی توان با پنجره های دو جداره هم جبران کرد. برخی از افراد با تعویض پنجره ها به دو جداره باز هم با این سوال مواجه می شوند که چرا باز هم حرارت به راحتی از ساختمان آنها خارج می شود.

 

عایق صوتی را بیشتر بشناسید

برای به وجود آوردن محیطی آرام و جلوگیری از انتقال صدا لازم است که در ساختمان ها از فوم صداگیر استفاده شود. این نوع فوم که جذب کننده صوت می باشد به عایق صوتی معروف است. از عایق صوتی در محیط هایی مانند آپارتمان، منازل مسکونی، دفاتر کار و استودیوها می توان استفاده کرد. برای اینکه یک عایق صوتی بتواند به بهترین نحو عمل کند و یک عایق بسیار خوب باشد لازم است که دارای ویژگی جذب و شکست بسیار خوب صوت باشد. اگر یک عایق صدا کیفیت بالایی داشته باشد، می توان ضد حریق باشد و اگر حرارت بالا ایجاد شد، شعله ور نمی شود یا دچار چکه کردن نخواهد شد.

یک عایق صوتی خوب می تواند ویژگی های مختلفی داشته باشد. یکی از این ویژگی ها خود چسب بودن عایق است. نصب آسان، وزن کم، خاصیت آنتی باکتری، مقاومت بالا در برابر آلودگی های محیطی و گرد و خاک و مقاومت بالا در مقابل خوردگی از دیگر ویژگی های یک عایق صوتی با کیفیت می باشد. شرکت های مختلفی وجود دارند که عایق صوتی خود را با آخرین تکنولوژی ها و فناوری های روز دنیا تولید می کنند. عایق صوتی دو طرف صاف و عایق صوتی شانه تخم مرغی از انواع عایق صوتی هستند که در مقابل شکست و جذب صوت عملکرد بسیار خوبی از خود نشان می دهند. برخی از این نمونه ها را می توان به عنوان عایق صوتی حرارتی استفاده کرد. حال که درباره عایق الاستومری و عایق صوتی توضیحاتی دادیم، نوبت به مقایسه عایق الاستومری با عایق صوتی می رسد. در اینجا بررسی می کنیم که هر کدام از این عایق نسبت به دیگری چه مزایا و معایبی دارند.

 

عایق صوتی

 

مقایسه عایق الاستومری با عایق صوتی

یکی از موارد مهمی که برای مقایسه عایق الاستومری با عایق صوتی می توان بیان کرد، این است که عایق الاستومری برای گرما و سرما یک عایق مناسب است، اما به دلیل سلول بسته بودن آنها در مقابل صوت و بازتابش به خوبی عمل نمی کنند و از آنها صوت و بازتابش عبور می کند. بنابراین در مقایسه عایق الاستومری با عایق صوتی باید گفت مه چون در عایق الاستومری منافذ جذب صوت به کار نرفته جذب صوت را در مقایسه با فوم های سلول باز به میزان زیادی کاهش می دهند. در بیشتر این عایق ها هنگامی که صدا به آنها برخورد می کند یا صدا از آن عبور کرده و یا در محیطی که تولید صدا شده بازتاب خواهد داشت. می توان برای حل این مشکل روش های ترکیبی برای کم کردن صدا و انتقال صوت را به کار برد. اما این روش ها نیز ممکن است بهبود چندانی برای عملکرد صوتی این نوع فوم ها نداشته باشد.

یکی دیگر از مواردی که برای مقایسه عایق الاستومری با عایق صوتی در بحث صوت می توان به آن اشاره کرد، ضریب جذب صوت خیلی پایین این نوع عایق ها است. در عایق های سلول باز ضریب جذب له میزان ۴ برابر جذب صوت در عایق های سلول بسته خواهد بود.

 

تفاوت عایق صوتی و الاستومری از نظر مقاومت

برای مقایسه عایق الاستومری با عایق صوتی باید گفت که عایق های سلول بسته الاستومری هنگامی که در مجاورت طولانی با گرما یا در برابر افزایش دما قرار گیرند، کم کم خاصیت انعطاف پذیری و الاستیسیته آنها کم شده و در آنها شکست و واپاشی رخ خواهد داد. در بحث مقایسه عایق الاستومری با عایق صوتی لازم است که گفته شود عایق الاستومری نسبت به عایق صوتی دارای استحکام کششی خیلی پایینی بوده و مقاومت آن در برابر پارگی بسیار کم است. استفاده از چسب ساده در عایق الاستومری و چسب های مسلح نخ دار که دارای چسبندگی و دوام بیشتر در عایق های صوتی هستند از دیگر موارد مهم در مقایسه عایق الاستومری با عایق صوتی هستند.

 

تفاوت عایق الاستومری با عایق صوتی

 

مقایسه عایق الاستومری با عایق صوتی از نظر چگالی

دانسیته یا چگالی یکی از موارد مهم برای حذف و جذب صدا است. به هر میزان که یک ماده دارای دانسیته بالاتری باشد، در مقابل صوت عایق بهتری خواهد بود. برای مقایسه عایق الاستومری با عایق صوتی از نظر چگالی باید گفت که عایق الاستومری تقریبا دارای دانسیته ۵۰ کیلوگرم به ازای هر متر مکعب بوده و در عایق صوتی این میزان ۷۰ تا ۹۰ کیلوگرم است.

 

مقایسه عایق الاستومری با عایق صوتی از نظر قیمت 

برای مقایسه عایق الاستومری با عایق صوتی می توان به بحث قیمت این دو نوع عایق پرداخت. مقادیری از این عایق ها که برای فروش ارائه می شود ممکن است از نظر اندازه با هم فرق داشته باشد که این موضوع روی قیمت تمام شده کار تاثیر خواهد گذاشت. در صورتی که از فوم سلول بسته یا همان عایق الاستومری استفاده شود، حداقل مقداری که در هر رول ورق است، ۱۰ متر مربع بوده که این موضوع در متراژ های پایین ممکن است موجب افزایش قیمت شود.

آیا مایل هستید مشاوران ما با شما تماس بگیرند ؟

اینجا اقدام نمایید

لطفا شماره موبايل خود را وارد نماييد

سوال خود را در اين قسمت مطرح كنيد