کاربرد عایق الاستومری در صنایع مختلف

کاربرد عایق الاستومری در صنایع مختلف

عایق ها از جمله موادی هستند که برای هدر رفت انرژی و همین طور جلوگیری از نفوذ رطوبت به کار می روند. عایق الاستومری در بیشتر قسمت های ساختمان به کار برده می شوند. در این مقاله ما شما را با این عایق بیشتر آشنا کرده و موارد کاربرد آن ها را بررسی می کنیم.

 عایق الاستومری

با گرم شدن کره زمین کارشناسان به فکر تهیه موادی افتادند که بتواند از هدر رفتن انرژی گرمایشی و سرمایشی جلوگیری کند. با پیشرفت علم و به روی کار آمدن فن آوری های پیشرفته در دنیا زمینه برای ساخت عایق های رطوبتی و جلوگیری از اتلاف انرژی به وجود آمد. یکی از عایق هایی که امروزه بسیار در صنعت ساختمان کاربرد پیدا کرده است عایق الاستومری است. از این نوع عایق می توان در بیشتر قسمت های ساختمان نظیر اتصالات، لوله ها، مخزن ها و ... استفاده کرد. اما در هنگام استفاده از عایق الاستومری باید نکاتی را رعایت کرد تا بتوان از این نوع عایق نهایت استفاده را برد. توجه به این نکات باعث استفاده بهینه از عایق الاستومری خواهد شد و مصرف سوخت انرژی شما را بسیار کاهش خواهد داد.

 

انواع عایق الاستومری ایران فلکسیبل

 

نکات مهم هنگام نصب عایق الاستومری

- توجه به این که ضخامت عایق شما در هنگام نصب کم و زیاد نشود از مهم ترین نکات هنگام نصب این عایق است. اگر عایق الاستومری در هنگام نصب فشرده شود کار آمدی عایق کم می شود.
- هنگام نصب سعی کنید تمام قسمت ها را کاملا پوشش با این عایق پوشش دهید. خالی ماندن یک سطح کوچک نیز از نتیجه کم می کند.
- از خیس کردن عایق الاستومری جدا پرهیز کنید. اگر عایق شما از نوع پافلکس باشد که خشکی راندمان کارتان را دوبرابر می کند.
- از این عایق ها بر روی سقف های شیب دار استفاده نکنید.
- از درزگیر مخصوص خود عایق برای پوشش درزها استفاده کنید.
- نکته مهم این که هیچ وقت نزدیک لوازم برقی و کابل های برق عایق الاستومری را استفاده نکنید.
- در کنار فن های خروجی عایق کاری نکنید.
- نصب عایق در اطراف سرپیچ ها و یا حباب لامپ اکیدا ممنوع است.

 

انواع عایق های الاستومری

این نوع عایق به دو صورت رولی و لوله ای تهیه می شوند که هر کدام مصارف گوناگونی دارد.

 

1- عایق الاستومری رولی

این نوع عایق دارای ساختاری به شکل سلول بسته است. این نوع در صنعت ساختمان بسیار کاربرد دارد. از مهم ترین ویژگی این عایق نسبت به پشم شیشه می توان به راحت بودن نصب و ضخامت های مختلف و همچنین به کار بردن در انواع فضاها را نام برد. این نوع عایق دارای یک پوسته بسیار مقاوم است که سخت پاره می شود و در شرایط سخت محیطی نیز دوام خوبی دارد. انعطاف بسیار بالایی هم در هنگام نصب دارد. این نوع به انواع مختلف تقسیم می شود که در قسمت های مختلف مورد کاربرد قرار می گیرد. از انواع عایق های الاستومری رولی می توان به رولی ساده، رولی پشت چسب دار، رولی با روکش آلومینوم، پشت چسب دار با روکش آلومینیوم و رولی با روکش پروتکت بلک اشاره کرد.

2- عایق الاستومری لوله ای

این نوع برای پوشش لوله ها استفاده می شود و برای جلوگیری از یخ زدن لوله ها در فصل زمستان کاربرد زیادی دارد. همین طور از کاهش دما و گرما هم ممانعت می نماید. نکته مهم در این نوع عایق این است که از زنگ زدگی لوله ها در شرایط جوی جلوگیری می کند و مانع اتلاف انرژی می شود. برای همین کاربرد فراوانی در تهویه و سیستم گرما و سرما دارد.

این نوع  عایق نیز به انواع گوناگون عایق لوله ای ساده، لوله ای با روکش آلومینوم، با روکش پروتکت بلک و سیلور طبقه بندی می شود. فراموش نکنید که از نوع ساده در عایق کاری های داخلی و از نوع روکش دار با ضخامت های مختلف در مکان های رو باز استفاده می کنند.

 

عایق الاستومری رولی

 

موارد کاربرد عایق الاستومری رولی

عایق ساده:
برای عایق کاری در فضای داخل و لوله هایی با قطر زیاد کاربرد دارد.
    
عایق ساده پشت چسب دار:
این نوع برای سرعت در کار ساختمان است و به علت نصب ساده و صرفه جویی در زمان و هزینه بسیار کاربرد دارد.

عایق رولی با روکش آلومینیوم:
این نوع با توجه به داشتن روکش مقاومت بالایی در ضربه گیری مکانیکی و شرایط بد جوی دارد.

عایق رولی روکش آلومینیوم پشت چسبدار:
از این نوع عایق الاستومری بیشتر برای محل های آفتاب گیر و یا صدمه پذیر استفاده می شود. به علت دارا بودن چسب در پشت آن سرعت کار کردن با آن بالا می رود.

عایق صوتی ساده و موجدار:
این نوع برای جلوگیری از انتقال سر و صدا به کار می رود. این نوع به علت تخلخل و ساختار سلولی از ورود سر و صدا و اصوات بد جلوگیری می کند.

عایق الاستومری رولی با روکش پروتکت بلک:
این نوع برای عایق کردن سیستم تهویه به کار برده می شود. محیط های با آلودگی سطحی زیاد نیز مورد مصرف این نوع از عایق هستند.

 

موارد کاربرد عایق الاستومری لوله ای

 1- عایق الاستومری لوله ای ساده
این نوع محافظ بسیار خوبی در برابر کپک و قارچ و کندانس است. همین طور در پروژه های بزرگ صنعتی از اتلاف انرژی در محیط های مسکونی و تجاری جلوگیری می کند. از این نوع بیشتر برای فضاهای داخلی بهره می گیرند.

2- عایق لوله ای با روکش آلومینیوم
این نوع برای عایق کردن لوله کشی و خطوط انتقال گازها و رونده ها که در معرض تابش شدید نور خورشید هستند استفاده می شود.

3- عایق لوله ای با روکش پروتکت بلک و سیلور
لوله ها در لوله کشی تاسیسات و سیستم گرمایش و سرمایش بیشترین اتلاف انرژی را دارند. برای جلوگیری از این اتلاف از این نوع عایق استفاده می شود. نکته مهم در مورد این نوع این است که عایق الاستومری لوله ای پروتکت بلک و سیلور در محیط های داخلی که بیشتر در معرض رطوبت و ضربه های مکانیکی هستند استفاده می شود.

 

عایق الاستومری رو.لی و لوله ای

 

موارد دیگر کاربرد این نوع از عایق ها

هنگامی که یک سیستم تهویه مطبوع را راه اندازی می کنید باید از کانال کشی مناسب استفاده کنید. اما عایق کردن این کانال ها بعد از نصب، کار سخت و دشواری است. برای همین است که از کانال های پیش عایق استفاده می شود. این نوع خود از ابتدا عایق کاری شده است و روکش آلومینیم بر روی خود دارد. همچنین از سه لایه به هم پیوسته تشکیل شده است که در زمان تولید به هم بافته می شود برای استحکام بیشتر از یک فنر فولادی در آن استفاده می شود. لایه های این کانال ها عبارتند از:

1-    یک لایه داخلی که از فویل آلومینیوم لمینت شده ساخته شده است.
2-    یک لایه میانی که از فوم فشرده الاستومری تشکیل شده است. این لایه نقش عایق حرارتی را دارد.
3-    لایه بیرونی که از جنس آلومینیوم لمینت شده است و نقش محافظ را بر عهده دارد.

ویژگی کانال فلکسبیل با عایق الاستومری

این نوع عایق کاملا انعطاف پذیر و سبک است. دارای طول عمر زیاد و بسیار سازگار با محیط زیست است. برای نصب این کانال هیچ گونه پوششی استفاده نمی شود. سرعت در نصب آن نیز بسیار بالا است. این عایق هیچ گونه نشتی هوا نداشته و قابلیت خود سوزی نیز ندارند. ضریب انتقال حرارت در آن ها بسیار پایین است. هنگام مصرف هیچ گرد و غباری در هوا پخش نمی کنند. از صداهای اضافی جریان هوا در کانال جلوگیری می کنند و دمای 30- تا 110+ را کاملا تحمل می کنند. در برابر فشار و جذب رطوبت و نفوذ آن نیز بسیار مقاوم هستند. این نوع بهترین محصول عایق الاستومری است که به بازار روانه شده است. استفاده از عایق الاستومری در ساختمان ها و پروژه های صنعتی بسیار راحت و ساده بوده و شما را از پرداخت هزینه های اضافی خلاص می کند.

آیا مایل هستید مشاوران ما با شما تماس بگیرند ؟

اینجا اقدام نمایید

لطفا شماره موبايل خود را وارد نماييد

سوال خود را در اين قسمت مطرح كنيد